- Komplett uppsättning strängar för 5-strängad stålsträngad akustisk bas
- Tjocklek 45w-65w-85w-105w-125w
- Sexkantig kärntråd, spunnen med fosför bronstråd
DR baserar sitt arbete på en unik filosofi, där stor vikt läggs vid hantverk medan DR är en av tillverkarna av strängar som lägger mest resurser på innovation och produktutveckling.
Alla dr anställda spelar sin egen roll, och för att bli en stringmaker på DR, du måste genomgå en grundlig och detaljerad utbildning på 6 månader. På detta sätt har DR gjort sitt namn bland världens ledande tillverkare av strängar, och bland deras fans finner vi några av världens ledande instrumentalister.
RPB5-45 Rare Acoustic är en komplett uppsättning strängar, för 5-strängad stålsträngad akustisk bas, i tjocklek 45 till 125. RPB5-45 är gjord med en sexkantig kärntråd, som är omgiven med en phosforwire i brons.
Resultatet är en varm, lätt och balanserad ton med ett övergripande starkt och högt ljud med djup botten.