- George Hennesey marimbaklubbor
- Set med 2 st.
- Skaft i högkvalitativt trä
- Huvuden med slitstarkt garnöverdrag
- Längd: 430 mm, diameter: 8 mm
- Passar marimba, xylofon, vibrafon och klockspel
Robust konstruktion med träskaft
Klubbornas skaft är tillverkade av högkvalitativt trä som ger både styrka och lätthet, vilket gör dem bekväma att spela med under längre perioder. Den optimala viktfördelningen säkerställer precisa slag och full kontroll över varje ton.
Slitstarka huvuden med garnöverdrag
Huvudena är noggrant omslutna av slitstarkt garn, vilket ger en varm och nyanserad klang. Denna konstruktion gör klubborna särskilt lämpliga för marimbans resonanta toner, men de levererar också ett klart ljud på andra slagverksinstrument.
Mångsidiga användningsområden
Även om klubborna är designade för marimba, fungerar de utmärkt även på xylofon, vibrafon, klockspel och andra slagverksinstrument. Detta gör dem till ett flexibelt val för musiker som arbetar med flera typer av instrument.
Tekniska specifikationer:
- Längd: 430 mm
- Diameter: 8 mm
Perfekta för både övning och framträdande
Oavsett om du är nybörjare eller erfaren slagverkare kommer dessa klubbor att vara ett pålitligt val för både övningssessioner och liveframträdanden. De kombinerar funktionalitet, hållbarhet och utmärkt ljudkvalitet.
Med dessa marimbaklubbor får du ett verktyg som hjälper dig att utforska och uttrycka musikens fulla potential.



