- Högkvalitativ westerngitarr
- Orkesterkroppsform
- Lock i solitt sitka
- Botten och sidorna i massiv rosenträ
- Inklusive original Santana gitarrkoffert
- Inbyggt dubbelt mikrofonsystem
- Sadel och stol i ben
- Med ett inbyggt armstöd som förbättrar kontaktpunkten mellan gitarrens kropp och spelarens arm
- Ebenholts greppbräda
Denna iögonfallande akustiska westerngitarr är gjord med en kropp i orkesterstorlek som är monterad med en mahognyhals. Den smala orkesterstorleken (OM) ger gitarren en bra balans och komfort och passar dig som tycker att en dreadnought-modell är för stor. Gitarrens inbyggda armstöd förbättrar kontakten mellan gitarrens kropp och spelarens arm, vilket säkerställer att du kan spela längre utan trötthet och infiltrationer i högerarmen.
Kroppen på Artist 182 är helt solid med sitkagranlock, medan resten av kroppen är gjord av massivt rosenträ. Sitkagran utmärker sig genom sitt goda utseende, och ett särskilt fylligt och balanserat ljud, som passar lika bra för fingerspel, ackords- eller solospel. På grund av den varma tonen med massor av övertoner, samt en mycket djup bas och stor klarhet i diskanten, är rosenträ det mest eftertraktade och använda träet som används i akustiska gitarrer idag. Rosenträ reagerar också väldigt snabbt, så att nyanserna i ditt spelande blir tydliga och klara.
Halsen är också gjord av afrikansk mahogny och försedd med en greppbräda i ebenholts med 20 band, som går in i kroppen vid den 14:e bandet. Artist 182 är vackert dekorerad med vackra träinlägg i rosetten och "S" pärlemorinlägg i greppbrädan.
Santana Artist 182 kommer med ett inbyggt mikrofonsystem, som består av en inbyggd förförstärkare med kondensator mikrofon och piezo mikrofon, som sitter under bron. Om du behöver förstärka gitarren kan du också göra detta.