Snabb leverans
Nöjdhetsgaranti
Fri frakt över 2000 SEK

Guitto GHD-01 gitarr-humidifier

Varunummer: GU-GHD01
Varan finns i lager: Leveranstid 1-2 arbetsdagar
199,00 SEK
Nöjdhetsgaranti: 30 dagars returrätt
  • Bekväm fuktreglering för din gitarr
  • Skyddar mot uttorkning och skador
  • Lätt att använda
  • Inbyggd fuktighetsmätare

Låg luftfuktighet kan skada din gitarr, så det förlorar sin förmåga att spela rent, och i värsta fall kan det leda till skador på gitarren som en gitarr byggare behöver reparera. De flesta gitarrer tillverkas i en kontrollerad miljö där luftfuktigheten ständigt hålls på 48%, men det är ovanligt att vi har möjlighet att ge gitarren samma villkor hemma.

Den idealiska luftfuktigheten för en akustisk gitarr är mellan 45% och 50%, och med Guitto GHD-01 luftfuktare kan du hålla konstant luftfuktighet i din gitarr låda eller väska, vilket skyddar din gitarr från skador som orsakas av att träet torkar ut.

GHD-01 är en luftfuktare som är utformad för att fukta din gitarr och förhindrar att den krymper eller får sprickbildning. De flesta gitarr luftfuktare måste placeras mellan gitarrsträngar, så halsen bör bära en extra spänning under luftfuktare. För att lösa detta problem har Guitto utformat GHD-01 så att den placeras på gitarren utan att sprida strängarna. Dessutom har GHD-01 en inbyggd fuktighetsmätare som indikerar gitarrens fuktighet i realtid.

Kom alltid ihåg att använda demineraliserat vatten med en luftfuktare!

...

Skriv din recension här

Recensioner (0)

Har du frågor om denna produkt?

Ställ din fråga här

Frågor (0)

Se tidigare frågor