- Dansktillverkade filter till öronproppar
- Red Filter minskar med 25 dB.
- Lätta att rengöra
Red Filter från Drum Limousine är utformade för att minska extern ljudnivå med 25 dB. De fungerar utmärkt för musik, arbete och sömn.
Red Filter är en insats som passar Drum Limousines serie av öronproppar och ger dig möjlighet att välja mellan olika dämpningsnivåer. Den levereras i en smart metallbehållare som kan fästas på en nyckelring. Men det du köper här är själva filterinsatsen!
Filterinsatsen finns också i andra färger, där varje färg minskar ljudnivån med olika effektivitet. Dessa röda filter minskar med 25 dB, men de finns även i 20 dB, 23 dB och 28 dB.
Om du vill ha hela setet, inklusive fodralet där Red Filter passar och den smarta nyckelringbehållaren, måste du köpa en av följande set:
• DL-DB20
• DL-DB2025
• DL-DB25
• DL-DB28
Kom ihåg att varje ökning på 3 dB fördubblar minskningen, så det är stor skillnad mellan 20 dB och 23 dB minskning.
Precis som öronpropparna från danska Drum Limousine är Red Filter tillverkade av skönt silikonmaterial, som både är bekvämt att ha i öronen och lätt att rengöra. Lägg dem bara i varmt tvålvatten tillsammans med öronpropparna och låt dem sedan torka. Då blir de snabbt klara igen!